
Åpning: East of the Sun, West of the Moon
Nanna Amstrup, Maja Nilsen, Vilde von Krogh, Amalie Vestergaard Olsen, MouraeDet var en gang en øy som gikk under navnet Thule, i århundrer ansett som verdens nordligste ytterpunkt. Med modernismens fremvekst, forsvant Thule fra kartet – ingen geograf eller kartograf kunne finne den. Var Thule i det hele tatt et faktisk sted? Eller var det bare ren innbilning? Et forsøk på å beskrive det ukjente, det som ligger utenfor grensene for vår forestillingsevne?
Med sagaen om Thule som utgangspunkt, har kurator Jorge Van den Eynde invitert kunstnerne Nanna Amstrup, Maja Nilsen, Vilde von Krogh og Amalie Vestergaard Olsen til å foreslå alternative landskap, folkeminner og verktøy. Kan dette mytiske stedet gi nye innsikter som kan hjelpe oss i møte med vår tids økososiale krise?
I anledning utstillingsåpningen vil den Barcelona-baserte kunstneren Mourae fremføre performancen Um Canto kl. 18:30, en hydrofeministisk lydreise hvor stemmen, kroppen og elektronisk musikk følger en nedadgående spiral mot havbunnen som alle har i seg.